نکاتی در خصوص روابط جنسی پس از زایمان

اینکه چه مدت پس از زایمان رابطه­ ی جنسی نداشته باشید به وضعیت جسمی و نوع زایمان شما (طبیعی یا سزارین) بستگی دارد پس در این مورد با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

اگر خانمی مایل است نشاط و حتی میل جنسی خود را به حالت عادی بازگرداند لازم است به نکات زیر توجه کند:

برای کارهای خانه و بچه داری، برنامه ریزی صحیح و مناسبی داشته باشید تا ضمن رسیدگی به این امور به استراحت بپردازید.

چنانچه خانم عمل سزارین و یا زایمان طبیعی سختی داشته است مرد باید به نوع قرار گرفتن خو و همسرش در حین آمیزش دقت بیشتری داشته و حرکات ملایم تری انجام دهد.

نرمش و ورزش­های صحیحی انجام دهد تا هم عضله های کف لگن او تقویت شده و هم شکم به حالت عادی بازگردد.

سعی کنید به ایشان روحیه دهید و در این مدت به امر و نهی کردن نپردازید. در نظر داشته باشید که شما برای کمک کردن به فرزندتان اقدام به انجام این مراقبت کرده­ اید، پس سعی کنید در این مدت آن طوری که ایشان راحت است رفتار کنید. در محل باشید که ایشان راحت­تر است، غذایی که دوست دارند بپزید و …..

تغذیه مناسب داشته باشید تا زایمان و شیردهی اثر سویی برای او ایجاد نکند.
چن در اثر زایمان خون زیادی از او رفته و اکنون نیز در دوران شیردهی به سر می­برد، لازم است تا زمانی که پزشک تشخیص داده از قرص­های آهن و سایر داروهایی که وی تجویز می­کند استفاده نماید تا زودتر سلامتی خود را بازیابد.
از لباسهای تمیز و مناسب این دوران استفاده کنید.

مواظب باشید با ورود نوزاد به زندگی رابطه­ی زوجیت شما کمرنگ نشود؛ آنچه به رابطه­ی پدر و فرزندی و مادر و فرزندی زیبایی و نشاط می­بخشد رابطه­ی پر مهر زن و شوهری شماست.

پس از به دنیا آمدن بچه، به محض بهبود زخم ها و بخیه ها و از بین رفتن درد و جراحت میاندوراه و واژن می­تواند به الگوی قبلی زندگی و مقاربت بازگشت.

ممکن است پس از زایمان میل جنسی خانم به دلایل گوناگونی از جمله وضعیت زایمان، افزایش مسئولیت و وظایف او در قبال بچه و … کاهش یابد؛ در این صورت لازم است آقایان ضمن کمک در امور خانه و بچه داری، تکیه گاه عاطفی مناسبی برای وی باشند تا خانم هر چه سریعتر به وضعیت عادی خود بازگردد.

معمولا مادربزرگ­ها مدتی پس از زایمان از دختر (عروس) و نوه­ی دلبندشان نگهداری می­کنند که خیلی بهتر است در این همراهی نکات زیر را نیز رعایت کنند:

آمیزش با زنی که چهل روز از وضع حملش گذشته است ایرادی ندارد اما قبل از این زمان به دلیل التهاب رحم، زمینه عفونت فراهم است و درد ناشی از آن ممکن است در زن سرد مزاجی ایجاد کند.

دخترتان بیش از هر چیز به محبت همسرش احتیاج دارد پس بهتر است در طول روز به بهانه­ی استراحت کردن ۱ الی ۲ ساعتی آنها را تنها بگذارید تا از عشق بازی­های یکدیگر لذت ببرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


لینک های مرتبط با این مطلب


مشاوره / ثبت سفارشورود به واتساپ